Pompa ciepła a tradycyjne formy ogrzewania budynku

Bardzo ważnym elementem przy budowie domu lub jego modernizacji jest dobór źródła ciepła. Zadaniem źródła ciepła jest utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Dopasowane urządzenie powinno być przede wszystkim bezpieczne, ciche i najlepiej bezobsługowe. Poniżej analizie zostaną poddane 3 najbardziej powszechne źródła ciepła.

Spis treści:

  1. Ogrzewanie węglem

  2. Ogrzewanie gazem

  3. Pompa ciepła


 

Ogrzewanie węglem

Wciąż popularnym rozwiązaniem jest ogrzewanie węglowe, które wymaga wydzielenia dodatkowego miejsca na kocioł i magazynowanie paliwa.

Ogrzewanie gazem

Kolejnym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe. Jest to wygodniejsze rozwiązanie niż węglowe. Pozornie niskie koszty ogrzewania wymagają sporych nakładów finansowych przy podłączeniu do gazociągu. Instalacja kotła gazowego wymaga budowy komina , bądź wyprowadzenia przewodu powietrzno - spalinowego na zewnątrz. Skutkuje to tym, że kocioł gazowy nie może być zamontowany w dowolnym miejscu.

Pompa ciepła

Patrząc na najniższe koszty eksploatacji, najlepszym wyborem będzie montaż pompy ciepła. Pompa ciepła może być zamontowana w dowolnym miejscu, nie wymaga skomplikowanego przyłącza, jest cicha i przede wszystkim bezobsługowa, charakteryzuje się długą żywotnością.

Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną jest w stanie zaoferować niemal bezkosztowe ogrzewanie.

Pompa ciepła jest w stanie zastąpić każdy kocioł. Niezależnie od tego czy budynek był ogrzewany przy pomocy grzejników, podłogówki – pompa ciepła zapewni komfort nie tylko zimą , ale i latem.

Warto starać się o dotacje do zakupu pompy ciepła. Już niedługo rusza program rządowy„ Moje Ciepło” ,dzięki któremu będzie możliwe uzyskanie od 7 do 21 tys. na zakup i montaż pompy ciepła.