Odpowiednia pompa ciepła w Twoim Domu

Zadowolenie z pompy ciepła zależy od właściwego doboru jej mocy grzewczej. Szczególnie przy tego typu źródłach ciepła nie jest korzystne jej przewymiarowanie, czyli zastosowanie pompy o zbyt dużej wydajności w stosunku do potrzeb budynku. Powoduje to nie tylko niepotrzebnie wysokie koszty inwestycyjne, ale przede wszystkim duże koszty eksploatacji.

Spis treści:

 

  1. Dominacja pomp ciepła na rynku

  2. Ile energii zużywa pompa ciepła

Pompy ciepła powietrze-woda dominują na rynku, ponieważ są bardzo ekologicznym i ekonomicznym urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje ciepło słoneczne zgromadzone w otoczeniu do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, wymagając do napędu energii elektrycznej.

Ilość energii elektrycznej zależy w dużej mierze od dopasowania mocy grzewczej pompy do zapotrzebowania na ciepło budynku. Jeśli parametry te są znacznie oddalone, pompa będzie pracować w warunkach mniej niż optymalnych dla pompy. Jeśli moc jest zbyt wysoka, sprężarka pompy ciepła często się wyłącza. Powoduje to nie tylko większe zużycie energii, ale również skraca żywotność urządzenia, ponieważ każde uruchomienie powoduje większe obciążenie sprężarki. Dlatego przed zakupem pompy ciepła warto zadać sobie trud i dokładnie obliczyć moc grzewczą potrzebną potrzebną dla budynku, który ma być ogrzewany przez pompę ciepła. Pompy ciepła należy dobrać do zapotrzebowania na ciepło budynku, a nie do jego powierzchni.