Niższe rachunki za prąd dla właścicieli pomp ciepła

Wśród polityków, rozważany jest pomysł wprowadzenia specjalnych, niższych taryf za prąd dla osób, które są użytkownikami pomp ciepła. Dzięki rozwiązaniu, które jest poddawane analizie, rachunki byłyby mniejsze nawet o 1/4.

Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła uważa, że są szanse na wprowadzenie specjalnych taryf za prąd dla użytkowników pomp ciepła, będzie to możliwe po wyborach parlamentarnych. Jest to niezależne od tego, kto wygra wybory , ponieważ politycy z różnych partii dostrzegają konieczność wprowadzenia zmian. W związku z czym, jest nadzieja na to, że już wkrótce osoby, które ogrzewają swoje domy pompa ciepła będą płacić niższe rachunki za prąd.

Jeszcze w tym roku Komisja Europejska planuje ogłosić kompleksowy plan na rzecz rozpowszechnienia pomp ciepła. Mają się w nim znaleźć rozwiązania dotyczące taryf za prąd dla użytkowników pomp ciepła oraz obniżenia VAT-u na energię elektryczną.

Takie rozwiązania zostały już wprowadzone np. w Austrii i Szwajcarii. VAT na prąd obniżyło już kilka krajów unijnych, m.in. Hiszpania,Malta, Belgia, Grecja, Włochy i Chorwacja.