Czym jest krzywa grzewcza w pompie ciepła

Krzywa grzewcza w pompie ciepła jest zależnością między temperaturą zasilania urządzenia grzewczego a temperaturą zewnętrzną. Właściwe ustawienie krzywej grzewczej pozwala zapewnić komfort cieplny poprzez kontrolę temperatury wewnętrznej w zależności od temperatury zewnętrznej . Określa niezbędną moc urządzenia w stosunku do zapotrzebowania na ciepło danego budynku.

Źródło ciepła takie jak pompa ciepła może płynnie regulować swoją moc. Pozwala to na dłuższą pracę w ustalonych warunkach, co potem przekłada się na wzrost ich efektywności i pracę bez awarii.

W instalacji grzewczej mamy źródło ciepła i odbiorniki. Aby zapewnić komfort cieplny operować możemy zarówno źródłem ciepła, jak i odbiornikami. Jest to bardzo ważne, aby te elementy ze sobą współgrały.

Warto wspomnieć, że krzywą grzewczą ustawia się w zależności od rodzaju instalacji centralnego ogrzewania. Instalacje mają różne temperatury zasilania i inny wykres krzywej grzewczej będzie dla grzejników a inny dla niskotemperaturowej podłogówki.

Spis treści:

1. Co ma wpływ na krzywą grzewczą?

2. Kto powinien ustawić krzywą grzewczą

Wiadomym już jest, że krzywa grzewcza jest dobierana do typu instalacji odbioru ciepła w budynku i jej parametrów projektowych. Wpływ na krzywą grzewczą ma również izolacja budynku, jego lokalizacja, typ wentylacji itp. .

Ustawienie odpowiedniej krzywej grzewczej wymaga doświadczenia i czasu. Każdy dom wymaga indywidualnych ustawień. Inaczej zachowuje się budynek stojący w otoczeniu lasu, a inaczej w górach.

Pierwsze ustawienie krzywej grzewczej powinno być wykonane przez autoryzowanego instalatora,który uruchamia pompę ciepła.

Krzywa grzewcza to niezbędne narzędzie do regulacji mocy instalacji grzewczej. Dodatkowo poprawiona zostaje efektywność pracy instalacji grzewczej.

Warto pamiętać, że raz ustawiona krzywa grzewcza, może nie być odpowiednia w sytuacjach silnej zmienności pogody.