Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania domu?

Pompa ciepła jest jedną z możliwości, jaką powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze sposobu ogrzewania domu. Bardzo często można spotkać się z zapytaniem czy pompa ciepła wystarczy jako jedyne źródło ciepła w sezonie grzewczym. Poniżej postaramy się rozwiać tę wątpliwość.

 

       SPIS TREŚCI

  1. Pompa ciepła- dlaczego warto

  2. Powietrzna pompa ciepła jedynym źródłem ogrzewania

  3. Efektywność pracy pomp ciepła

 

Pompa ciepła- dlaczego warto

Na pompę ciepła warto się zdecydować z kilku względów np. ekologicznych , ekonomicznych, eksploatacyjnych oraz technologicznych.

> ekologicznych - wykorzystuje odnawialne źródła energii, redukcja emisji CO2, brak bezpośredniej emisji zanieczyszczeń do powietrza,

>ekonomicznych- niskie koszty eksploatacji, długa żywotność pomp ciepła,

> eksploatacyjnych - bezobsługowość, cicha praca, kilka funkcji w jednym urządzeniu, oszczędność miejsca

>technologicznych- pompy ciepła charakteryzują się wysokim współczynnikiem wydajności COP (stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości zużytej energii elektrycznej przez pompę)

 

Powietrzna pompa ciepła jedynym źródłem ogrzewania

Bardzo często można spotkać się z takim stwierdzeniem, że powietrzne pompy ciepła nie mogą być jedynym źródłem ciepła w budynku, gdyż ich działanie zbyt mocno jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Ma to mieć odniesienie w zbyt niskim komforcie cieplnym w czasie srogiej zimy. Jednak nasze pompy są przystosowane do takich warunków atmosferycznych i pracują wydajnie nawet przy temperaturach sięgających do –25°C.

Nie ma więc obawy , że powietrzna pompa ciepła nie mogłaby być jedynym źródłem ciepła w warunkach atmosferycznych panujących w naszym kraju.


Efektywność pracy pomp ciepła

Pompy ciepła ze względu na rodzaj źródła z którego pozyskiwane jest ciepło dzielą się na 3 rodzaje: powietrzne, gruntowe, wodne.Znacznie wyższą efektywność energetyczną od powietrznej pompy ciepła mają dwie pozostałe. Dzieje się tak, ponieważ gruntowe i wodne pompy ciepła korzystają z dolnych źródeł ciepła o stabilniejszej temperaturze.Dobrze dobrane, dopasowane do budynku gruntowe i wodne pompy ciepła są w stanie zabezpieczyć w pełni zapotrzebowanie na ciepło. Pompy ciepła sprowadzamy prosto ze Szwecji- a tam zimy są zdecydownie mroźniejsze niż w naszym klimacie. Dlatego pompa ciepła – nawet powietrzna może być jedynym źródłem ciepła w domu. Dodatkowo pompa ciepła dostarczy odpowiednią ilość ciepłej wody użytkowej.

Zachęcamy do kontaktu w celu wybrania odpowiedniej pompy ciepła na Państwa budynek!